Плодовете на динята се ценят заради съдържанието на голямото количество разтворени захариди (фруктоза, глюкоза, захароза, малтоза), пектинови вещества, голямото количество влакна, максимално количество магнезий, богат набор на витамини и минерални соли. Динята отдавна е призната за ефективно средство при лечение на болести на пикочния канал, при малокръвие и подагра. Това великолепно дуеритично средство, помага и способства на организма да отделя течности и вредни токсични вещества. Целулозата усилва перисталтиката на храносмилателния тракт и ускорява понижението на холестерола. Благодарение на съдържанието на желязо и фолиева киселина той ще способства за кръвообразуването, затова консумирането на диня се препоръчва при малокръвие. Целулозата на динята омекотява работата на стомаха, способства за нормализацията на процеса на храносмилането при болезненост на жлъчния мехур.
Диетолозите считат, че трябва да се проведат разтоварващи дни, в които може да употребявате до 2,5 кг диня. При бъбречнокаменна болест под влиянието на динята алкалната реакция на урината се повишава, много соли преминават в разтворимо състояние и се отделят от организма благодарение на пичогоният ефект. За лечение на този недъг динята е нужно да се употребява равномерно в течение на няколко дни и даже е желателно 1-2 пъти на денонощие. Динята е отлична храна при склероза, подагра, артрит и др.
Видове сортове:
„Огън“ – най-разпространеният и любим на градинарите. Плодовете са шарени, гладки, тъмнозелени с едва забележима линия, не големи – тежат до 2,5 кг. Месото им е с диаметър около 25 см, яркочервено, нежно, зърнесто, сочно и сладко. Растението е устойчиво към понижени температури на въздуха. За най-добър урожай е необходимо да се проведе ръчно опрашване и да се отстранят излишните завръзи.
„Зенит“ – нов ранно зрееш сорт, предназначен за израстване под надеждно укритие. Плодовете са шарени, удължени и тежат до 12 кг, в светло червен цвят на месото, отличен вкус, тънка кора. Започва да съзрява в края на юли.
„Щедър“ – също нов ранно зрееш сорт, съзрява 7-10 дни по-късно, но дава висок урожай. Плодовете са големи и тежат до 15 кг.
„Борчански“ – сорт ранно зрееш, първите плодове съзряват 63-65 дена след появяване на издънки. Растението е с дълги камшици. Плодовете са овални, гладки, зелени, с рисунки във вид на меридиани, тежат около 2,6-2,8 кг.
„Роза от югоизток“ – сорт ранно зрееш, съзрява след 76-90 дней. Плодовете са същите, като при сорта „Зенит“, но по-малки (до 3 кг). Месото им е ярко — малиново, нежно, зърнесто и много вкусно.
„Скорик“ – ранен сорт, първите плодове съзряват 62-87 дена от появяването на издънки. Растението е камшично, като главния филиз е дълъг. Плодовете са кръгли, гладки и тежат 2,1-3,3 кг. Месото е яркочервено, нежно, сочно, сладко, със силен аромат. Дава обилен урожай.